Deska warstwowa a zmiany klimatu w ciągu roku

Czas czytania: 5 min
Data publikacji: 27 grudnia, 2022

Warto się dowiedzieć jakie są zalety podłóg olejowanych. Poniżej znajduje się zestawienie wybranych właściwości desek wykończonych olejem, które pokazuje że zastosowanie takiego rozwiązania przynosi wiele korzyści. Dodatkowo warto sobie porównać te właściwości z podłogami lakierowanymi.

Naturalne ciepło i dotyk drewna

Wykończenie powierzchni deski warstwowej olejem uwidacznia niepowtarzalną, naturalne usłojenie drewna. W odróżnieniu od desek wykończonych lakierem deski olejowane są milsze i cieplejsze w dotyku. Jest to w szczególności istotne przy codziennym chodzeniu boso po podłodze. Ponadto w raz z upływem czasu użytkowania oraz powstałe ewentualne uszkodzenia deski warstwowej olejowane wyglądają wyjątkowo naturalnie.

Montaż na ogrzewaniu podłogowym i kuchni

Deski olejowane są bardziej odporne na zmiany wilgotności w powietrzu oraz absorpcję wody. Swobodnie „oddychanie” umożliwia odparowanie ewentualnej pobranej wilgoci z drewna. Dzięki temu można je stosować w pomieszczeniach o okresowo podwyższonej wilgotności (np. kuchnie). W odróżnieniu do podłogi lakierowanej, która posiada twardą i sztywną powłokę, podłoga olejowana lepiej sprawdzi się na ogrzewaniu podłogowym, a sam temat bardziej zgłębiliśmy we wpisie o tym jak wygląda podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe.

Renowacja

W przypadku mocniejszego zarysowania lub uszkodzenia powierzchni nie ma konieczności cyklinowania całej podłogi co wiążę się z oszczędnością pieniędzy i czasu. Wystarczy jedynie uszkodzony fragment przetrzeć papierem ściernym, a następnie nałożyć warstwę oleju.

Utrzymanie czystości

Dodatkowym atutem olejowania jest większa antystatyczność podłogi. W praktyce oznacza to, że deski mniej się elektryzują i mają mniejszą zdolność do przyciągania kurzu. Jest to również zaleta dla osób z objawami alergii lub astmy.

Antypoślizgowość

Podłogi olejowane są mniej śliskie, ponieważ wyczuwalna faktura drewna powoduje jej naturalną “antypoślizgowość”. Olejowana podłoga nadaje się idealnie do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu tj. galerie handlowe, sale treningowe i taneczne. Deski warstwowe olejowane to również korzystne i bezpieczne rozwiązanie w pokojach dziecięcych.

Pielęgnacja

Właściwe dbanie o podłogi olejowanej nie tylko wizualnie poprawi jej wygląd, ale może spowodować całkowitą regenerację powstałych nieznacznych wgnieceń. W porównaniu z lakierowaniem powstałe podczas użytkowania zarysowania oraz nierówności są praktycznie niewidoczne. Ponadto penetracja oleju wewnątrz drewna, uniemożliwia dostanie się w wyniku wgniecenia lub zarysowania do naturalnego koloru drewna. Więcej informacji na ten temat przeczytasz w naszym artykule pielęgnacja podłóg olejowanych, trwałość na lata.

Tak w skrócie wyglądają zalety podłóg olejowanych. Zapraszamy do kontaktu i do poznania naszych desek podłogowych.

Zobacz więcej artykułów