Pielęgnacja podłóg olejowanych – trwałość na lata
Pielęgnacja podłóg olejowanych to podstawa zachowania deski warstwowej w dobrej kondycji przez cały okres jej użytkowania. Właściwe dbanie o podłogę drewnianą nie tylko wizualnie poprawi jej wygląd, ale może spowodować całkowitą regenerację powstałych nieznacznych wgnieceń. W porównaniu z lakierowaniem powstałe podczas użytkowania zarysowania oraz nierówności są praktycznie niewidoczne. Ponadto penetracja oleju wewnątrz drewna, uniemożliwia odkrycie naturalnego koloru drewna poprzez wgniecenie lub zarysowanie. Podsumowując przestrzeganie kilku prostych zasad pielęgnacji podłóg olejowanych zapewni jej naturalne piękno.
Jakich środków używać?
Pielęgnacja podłóg olejowanych wymaga użycia odpowiednich środków czystośći. Przy myciu desek olejowanych na mokro stosuje się mydło do podłóg. Mydło nie tylko usuwa brud, ale również wytwarza na podłodze odnawialną warstwę ochronną, która dodatkowo chroni parkiet przed zabrudzeniem. Jednak przy powstaniu uporczywych plam warto jest zastosować odpowiedniego odplamiacza lub zmywacza, a następnie jak w przypadku zwykłego mycia przetrzeć deski warstwowe mydłem do podłóg. Ważne, żeby nie przecierać podłogi olejowanej jedynie czystą wodą. Może spowodować usunięcie niektórych związków występujących w oleju.
Zalecenia przed uszkodzeniami mechanicznymi
- Zabezpiecz meble i inne ciężkie przedmioty przyklejając podkładki filcowe.
- Pod fotele z kółkami zastosuj specjalistyczne maty ochronne.
- Zastosuj system zbierania brudu ( wycieraczki np. przed wejściem i po wejściu do obiektu, domu). Prawidłowo zaprojektowany system wycieraczek powinien zawierać trzy strefy czyszczenia: zgrubną, pośrednią i osuszającą.
- Usuwaj zawsze na bieżąco piasek, kurz, plamy po napojach, tłuszczach, detergentach i innych substancjach mogących spowodować uszkodzenie lub zmianę barwy podłogi.
- Ciężkie meble lub przedmioty należy przenosić, a nie przesuwać po powierzchni podłogi.
- W czasie prac remontowych zabezpiecz podłogę przed zniszczeniem (np. tekturą falistą).
Prawidłowe warunki klimatyczne podczas eksploatowania desek warstwowych
- Względna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna mieścić się w zakresie 45%-60%, a temperatura 18-22°C.
- Należy systematycznie wietrzyć pomieszczenia (nie dotyczy okresu zimowego).
- Stosować nawilżacze powietrza w celu utrzymywania optymalnej wilgotności, koniecznie w okresie grzewczym.
- W wyniku oddziaływania światła barwa drewna może ulegać zmianom kolorystycznym. Jest to naturalne zjawisko uzależnione od gatunku drewna, rodzaju powłoki lakierowej oraz długości i intensywności ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz sztuczne.
- Przez cały okres użytkowania nie należy przykrywać podłogi folią lub materiałami nieprzepuszczalnymi dla powietrza. W razie potrzeby najlepiej stosować tekturę lub karton.
Aby dowiedzieć się więcej sprawdź naszą ofertę podłóg oraz skontaktuj się z nami i poznaj wycenę!