Deska warstwowa na ogrzewaniu podłogowym

Czas czytania:
Data publikacji: 26 czerwca, 2018

Deska warstwowa na ogrzewaniu podłogowym to jedna z głównych korzyści z zastosowania takiej podłogi w domu. Deska warstwowa dzięki swojej piętrowej konstrukcji utrzymuje doskonałą stabilność wymiarową i jest odporna na zmiany temperatury oraz wilgotności. Krzyżowa budowa niweluje tendencję drewna do paczenia oraz kurczenia się podłogi. Z tego powodu deska warstwowa idealnie sprawdza się na ogrzewaniu podłogowym. Takie rozwiązanie jest nie tylko skutecznym rozwiązaniem grzewczym, ale także świetnym sposobem na zaoszczędzenie miejsca. W krajach skandynawskich ogrzewanie podłogowe często zastępuje tradycyjne piece i umożliwia ogrzanie całego domu jedynie za pomocą takiej metody.

Jak wygląda montaż deski warstwowej na ogrzewaniu podłogowym?

Upewnij się, że ogrzewanie podłogowe zostało włączone przed położeniem podłogi. To nie tylko przetestuje system, ale może również wyprzeć wszelką wilgoć, która wciąż znajduje się w jastrychu. Ważne jest, aby to zrobić przed położeniem jakiejkolwiek podłogi.

Dodatkowo należy pamiętać o uniknięciu gwałtownych zmian temperatury i wilgotności w krótkim okresie po instalacji. Zalecane jest by ogrzewanie podłogowe nie było wyłączone całkowicie. W przypadku jego zatrzymania deska warstwowa zostaje w pełni wychłodzona. Ponownie załączenie trybu pracy ogrzewania powinno odbywać się w sposób kontrolowany zgodnie z instrukcją producenta.

Jak wygląda jej użytkowanie?

Temperatura powierzchni podłogi nie może przekraczać 27° C. Dotyczy to również obszarów, które znajdujących się w pobliżu grzejników i miejsc pod meblami, dywanami itp. Drewno jest materiałem naturalnym, które powinno mieć możliwość „oddychania”, a więc rekomenduje się unikać na podłodze grubych wykładzin. Nie powinno się również stosować urządzeń parowych lub nadmiernej ilości wody przy myciu czyszczeniu podłogi. Przy temperaturze pokojowej ok. 21°C zalecane jest osiągnięcie temperatury 23°C na całej powierzchni podłogi. Również zachowanie odpowiedniej wilgotności (ok. 50%) umożliwi podłodze optymalną pracę. Należy zachować szczególną ostrożność, aby temperatura na zasilaniu gorącej wody nie przekroczyła maksymalnego poziomu, a instrukcje instalacji grzewczej dostarczone przez dostawcę były przestrzegane prawidłowo.

Uwaga!

Powyższy artykuł ma przybliżyć Państwu korzyści położenia deski warstwowej na ogrzewaniu podłogowym. Jednak montaż i szczegółowe użytkowanie takiego rozwiązania należy skonsultować z producentem ogrzewania podłogowego

Zobacz więcej artykułów