Deska warstwowa a zmiany klimatu w ciągu roku
Deska warstwowa jako produkt wykonany z drewna jest podatny na zmiany klimatu. Różnica wilgotności powietrza wewnątrz budynków w ciągu roku może osiągać nawet 60% (w okresie wiosenno-letnim ponad 90%, natomiast w okresie „grzewczym” poniżej 30%). Zachowanie odpowiednich warunków wewnątrz pomieszczeń jest ważne nie tylko dla drewna, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia. Warto zapamiętać, że odpowiednia temperatura wewnątrz powinna wynosić 18-22°C, natomiast wilgotność powietrza 50-60%.
Dzięki swojej piętrowej konstrukcji utrzymuje doskonałą stabilność wymiarową i jest odporna na zmiany klimatu. Krzyżowa budowa niweluje tendencję drewna do paczenia oraz kurczenia się deski warstwowej. Z tego powodu deska warstwowa idealnie nadaje się jako podłoga w miejscach o dużych wahaniach wilgotności i temperatury tj. domki letniskowe, piwnice.
Deska podłogowa lita
W 100% naturalny produkt, który jest podatny na zmiany wilgotności powietrza. Jest to w szczególności zauważalne przy zmianach pór roku. W okresie letnim, podczas którego dominuje klimat ciepły i wilgotny podłoga jest narażona na paczenie się (rozszerzanie). Dłuższe oddziaływanie wilgotnego powietrza na podłogę powoduje absorpcję wilgoci zawartej w powietrzu w pory drewna. Może spowodować tzw. Łódkowanie deski. Odwrotnie jest podczas okresu jesienno-zimowego. Ogrzewanie pomieszczeń oraz niska zawartość wilgoci w mroźnym powietrzu powoduje, że deszczułki samoczynnie zaczynają oddawać swoją wilgoć, która jest związana w strukturach drewna. Sprawia to, że elementy podłogowe zaczynają się kurczyć i mogą powstawać szczeliny między nimi.
Oszczędność z użytkowaniach takich podłóg
Niska wilgotność to również niższe odczucie temperatury. Przykładowo przy wilgotności 30% i temperaturze 20°C odczucie ciepła jest niższe niż przy 50% i 18°C. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności ogranicza zużycie ciepła potrzebnego do wygrzania budynków, co wpływa pozytywnie na stan naszego portfela. Warto pamiętać, że mroźne powietrze zawiera bardzo małą ilość wilgoci, a więc wietrzenie pomieszczeń w trakcie zimy przynosi odwrotny skutek do zamierzonego. Jest to spowodowane tym, że wprowadzenie suchego powietrza z niską temperaturą wywołuje większą aktywność pieca, który będzie ogrzewał suche pomieszczenie.
Pozytywny wpływ na zdrowie
Wilgotność powietrza jest ważna nie tylko dla drewna, ale również dla naszego zdrowia. Dłuższe utrzymywanie się suchego i ciepłego powietrza wpływa negatywie przede wszystkim na układ oddechowy oraz skórę, włosy, oczy. W takich warunkach śluzówka nosa wysusza się co prowadzi do obniżonej odporności organizmu. Pomocne w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności jest stosowanie nawilżaczy powietrza.
Warto również pamiętać, że zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza tj. 40-60% jest warunkiem koniecznym do prawidłowego montażu podłogi.